Fuar Dekorasyonu

Fuar alanları çok enteresan mekanlardır. Alabildiğince geniş bir alan ama her bir metrekasi hesaplanmış, bir düzen içinde standlar yerleştirilmiş, yürüyüş yolları bile sınırlı ölçülerle belirlenmiştir. Bu kadar büyük bir alanı paylaşan standlar ise daha küçük alanlarla sınırlandırılmıştır. Bir stant kimi zaman bir konutun büyük salonu kadar olabilmektedir. Dolayısıyla fuar dekorasyonu kolay gibi görünse de dar alanda kısa paslaşmalar gibi bir o kadar zorluklar içerir.

Küçük bir alanda adeta bir ev ya da mağaza dekorasyonu yapmak zorundasınız. Neredeyse o mekanlarda kullanılan bütün eşyalardan bir örnek, fuardaki standlarda vardır. Bir oturma grubu tabi ki değil ama en azından koltuklar, sandalyeler, yerine göre lüks koltuk takımlarının bir bölümü, yerine göre özel tasarlanmış tabureler olabilmektedir. Ayrıca mağazalardaki gibi ürünlerin sunulduğu dolaplar ya da vitrinler, belki ürüne göre raflar vb. sergi araçları kullanılmaktadır. Her birinin küçük bir mekanda olabildiğince yer daraltmadan dekore edilmesi şarttır. Fuar dekorasyonu uygulamalarındaki zorlukların başında da bu gelir. Yani alanın mümkün mertebe verimli kullanılmasını sağlayan bir tasarım ve dizayna ihtiyaç duyulur. Atıl alanlar bırakılması zaten sınırlı olan alanda önemli bir kayıp demektir. Kaldı ki, maharet, küçük alanı devasa büyüklükte bir mekanmış gibi görstermektedir. Aslında fuar dekorasyonu her adımıyla sihirli dokunuşlara ihtiyaç duyar. Örneğin standın kapısı yoktur ma ziyaretçiler nereden o mekana gireceğini şıp diye anlar. Ziyaretçilerin karşılandığı özel masalar bile yaklaşan insanları cezedecek kadar büyülü ve özeldir.

Her dekorasyon uygulamasında olduğu gibi fuar dekorasyonu işinde de uzmanlık şarttır. Hatta dar alanda mükemmel dekorasyonlar yapılmak zorunda olunduğu için bu uzmanlık fuar mekanlarında zirveye çıkmaktadır. İşin sanat kısmını da unutmamak lazım. Son derece gösterişli, şık, albenili, ışıl ışıl standlarla dolu bir mekanda sönük kalmamanın en önemli şartıdır, estetik ve sanat... Dolayısıyla fuar dekorasyonunu uygulayacak ekiplerin sanatçı kişiliklerden oluşması gerekir. Sanatını konuşturan kadroların adresi Öznoyan Mimarlık ve onun web sitesi “www.kuyumcularmimari.com”tir. Fuar dekorasyonunda farkımızı ortaya koyarken farklılık oluşturacak standlar tasarlayıp uygulamaya geçiriyoruz. Sizin için fuarın en gözde standını kurmaya söz veriyoruz.